دکتر حسینی در اختتامیه جشنواره سراسری شعر غدیر در بناب:

توجه ویژه به حوزه فرهنگ و هنر در برنامه توسعه هفتم

معاون رئیس جمهور توجه به حوزه فرهنگ و هنر را نیازمند اقدامات سخت افزاری و نرم افزاری دانست و گفت: باید همزمان با تامین تجهیزات و امکانات فیزیکی با تولید محتوا و برگزاری برنامه های متنوع به نیازهای جامعه پاسخ داد و این موضوعات در برنامه پنج ساله هفتم توسعه مورد توجه ویژه خواهد بود.
1401/11/16 یکشنبه
دکتر سید محمد حسینی در اختتامیه بیست و یکمین جشنواره شعر غدیر در شهرستان بناب با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی و میلاد مسعود مولی علی علیه السلام با بیان اینکه ملت ایران از فرهنگی غنی برخوردار است، اظهار داشت: فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی نه تنها قادر است نیازهای جامعه ما را بر طرف کند، بلکه از این ظرفیت و جذابیت برخوردار است که مورد استقبال سایر ملت ها هم قرار گیرد لذا باید در قالب برنامه های فرهنگی و هنری این فرهنگ ریشه‌دار و عمیق را به همگان به ویژه جوانان عرضه کنیم.
معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه با تجلیل از شخصیت برجسته و متعالی حضرت علی علیه السلام به تاثیر سخن و ابعاد وجودی آن حضرت در شعر و ادبیات عرب و زبان فارسی اشاره کرد و گفت: علامه امینی در کتاب گرانسنگ الغدیر اسامی شاعران عرب زبان را که پیرامون حماسه جاودان غدیر و عظمت مولی الموحدین از قرن اول هجری اشعاری سروده اند به همراه ابیات آنان به رشته تحریر در آورده است.
دکتر حسینی با ذکر کلید واژه هایی که بیشترین استفاده را در ابیات شاعران داشته است، خاطر نشان کرد: زوایای مختلف و ابعاد وجودی شخصیت امیرمؤمنان از جمله موضوعاتی مانند ولایت و وصایت، شجاعت، ذوالفقار، غدیر، ولادت حضرت در کعبه، بخشش و کرامت، باب علم پیامبر بودن، عدالت، لیله المبیت و مناجات شبانه از محورهای اصلی توجه شاعران و نویسندگان در خصوص حضرت علی (ع) است.
دکتر حسینی با اشاره به اشتیاق و افتخار شعرا و نویسندگان ایران زمین به سرودن و نوشتن درباره حضرت گفت:  ابعاد وجودی مولی الموحدین به گونه ای است که هر کسی به نحوی درباره ایشان سخن گفته و ابعاد مختلف شخصیت ایشان مورد توجه و ابراز ارادت ادیبان، نویسندگان و اندیشمندان قرار گرفته است .
دکتر حسینی شیفتگی نسبت به شخصیت جامع الاطراف امام المتقین را فراتر از پیروان اهل بیت و مسلمانان ذکر کرد و افزود: برخی از صاحب نظران سایر ادیان از جمله شاعران و نویسندگان مسیحی، مضامین بلندی در مدح و ثنای حضرت علی به نگارش در آورده اند و به کمالات آن حضرت اذعان کرده اند.
 معاون پارلمانی رئیس جمهور تبعیت از سیره و سلوک مولای متقیان علی علیه السلام را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به اینکه امام علی علیه السلام نزدیک به ۵ سال در جایگاه حاکم اسلامی در قلمرو وسیعی بود، در زندگی فردی و اجتماعی و سیاسی الگوی بی بدیلی برای مردم و کارگزاران نظام اسلامی است.
 معاون رئیس جمهور در ادامه اهتمام ویژه دولت سیزدهم به رفع مشکلات و ایجاد تحول به نفع مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: دولت مردمی، عدالت محور و تحولگرای آیت الله رئیسی علیرغم پاره‌ای محدودیت ها، موانع و تنگناها بدنبال خدمت رسانی بی منت و صادقانه به مردم است.
 دکتر حسینی تاکید کرد: آیت الله رئیسی و اعضای دولت مردمی با روحیه خستگی ناپذیر و جهادی، رفع مشکلات فراروی مردم و حل مسائل جامعه را با تدبیر و تلاش در دستور کار دارند.
دکتر حسینی همچنین با اشاره به بازدید از برخی از پروژه‌های زیربنایی و صنعتی شهرستان بناب خاطرنشان کرد: در گفتگو با امام جمعه، فرماندار و نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی مشکلات این شهرستان را مورد بررسی قرار دادیم و مطالبات مردم مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
 دکتر حسینی در ادامه اشعاری در وصف امیرالمومنین از فردوسی، کسایی مروزی، نظامی گنجوی، مولانا، ابن یمین، حافظ، شهریار و علامه اقبال لاهوری قرائت کرد.
حجت الاسلام و المسلمین باقری بنابی نیز در این مراسم در سخنانی با قدردانی از اهتمام دکتر حسینی به تعامل سازنده با نمایندگان و پذیرش دعوت آنان برای سفر به حوزه های انتخابیه، برخی از طرح‌ها و پروژه‌های نیمه تمام شهرستان بناب را مورد اشاره قرار داد و از دکتر حسینی خواست، آنها را از طریق اعضای هیات دولت پیگیری و به نتیجه برساند.
معاون رئیس جمهور در پایان با اهدا تندیس و لوح سپاس از برگزیدگان بیست و یکمین جشنواره شعر غدیر قدردانی کرد.
دکتر حسینی  همچنین در جریان این سفر به همراه نماینده مردم بناب و فرماندار، از شرکت صدرا گستر که در زمینه بسته بندی و صادرات کشمش فعالیت دارد، شرکت چاپ و بسته بندی شاد نقش و نیز مجتمع فولاد آذر حدید بناب بازدید و با گزارش مدیران این مجموعه ها در جریان مزیت ها و موانع و مشکلات توسعه ظرفیت این واحدهای تولیدی در زمینه دریافت تسهیلات و حمایت دولت از صادرات محصولاتشان قرار گرفت.
بیشتر >
اخبار برگزیده