معاون امور مجلس رئیس جمهور  در آیین بزرگداشت دکتر محمد معین:

 دانش و سخت کوشی در کنار اخلاق و معنویت باعث ماندگاری و اثر بخشی است

1401/4/18 شنبه
معاون امور مجلس رئیس جمهور با حضور در محل آرامگاه دکتر محمد معین با قرائت فاتحه به مقام این استاد فرهیخته ادبیات فارسی ادای احترام کرد.
دکتر سید محمد حسینی عصر روز پنج شنبه در ادامه برنامه های سفر به استان گیلان، وارد شهرستان آستانه اشرفیه شد و به مناسبت پنجاه و یکمین سالروز درگذشت  دکتر محمد معین در محل آرامگاه استاد حضور یافت.
 معاون رئیس‌جمهور همچنین در مراسمی که به همین مناسبت در جوار آرامگاه دکتر معین برگزار شده بود در سخنانی بر لزوم تکریم بزرگان، علما، مفاخر و شعرا و معرفی آنان به نسل جوان تاکید کرد و گفت: مفاخر و اندیشمندان بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی ملت ایران هستند که وظیفه داریم آنها را به درستی به جامعه و نسل جدید معرفی کنیم.
 حسینی خاطرنشان کرد: در دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همواره بر بزرگداشت علما، مفاخر و اندیشمندان کشورمان اهتمام ویژه داشتیم و امروز به فضل الهی همان مسیر ادامه دارد.
 معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دکتر معین دلبسته و شیفته ایران و اسلام بود اظهار داشت: بعضی تلاش می‌کنند دوگانه ای بین این دو ایجاد کند اما استاد مطهری در کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران وجود این دو قطبی را ساختگی می داند و از دکتر معین به نیکی یاد می کند.
 دکتر حسینی در معرفی استاد معین با اشاره به جمله ای از  وی که همه قبیله من عالمان دین بودند، خاطر نشان کرد:  پدربزرگ ایشان از روحانیون سرشناس رشت و استان گیلان بودند و استاد در چنین خانواده ای با معارف و آموزه های الهی و دینی آشنا شده و شخصیت ایشان بر این مبنا شکل می‌گیرد. حسینی گفت: دکترمعین انسانی ساده‌زیست بوده و تعلق خاطری به زخارف دنیا نداشت و تمام تمرکز خود را به فعالیت‌های علمی و فرهنگی متمرکز کرده بود. او انسان وارسته و سخت کوشی بود که با پشتکاری توام با ایمان و اعتقاد توانست منشا اثر و خدمات فراوان شود.
 معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: استاد معین را انسانی آرام، متین، فروتن، متواضع، امانتدار و دارای دقت و وجدان کار توصیف کرده اند که اهتمام ویژه‌ای به شاگرد پروری داشت.
 دکتر حسینی با اشاره به توصیف فضایل و کمالات دکترمعین در کلام مرحوم دهخدا، نیما یوشیج و دکتر سید جعفر شهیدی اظهار داشت: این مفاخر و بزرگان، استادمعین را انسانی امانتدار و اهل فضیلت و اخلاق توصیف کرده اند که حیات جاودان دارد.
 معاون رئیس جمهور با بیان اینکه زبان فارسی صرفاً محدود به مرزهای ایران اسلامی نیست بلکه گستره فراوانی از کشورهای شبه جزیره هند تا آسیای میانه را شامل می‌شود گفت: زبان فارسی از جاذبه و ظرفیت زیادی برخوردار است و باید آن را همواره احیا پ تقویت کنیم.
 معاون رئیس جمهور تاکید کرد: علم و دانش در کنار اخلاق و معنویت و ایمان باعث ماندگاری و اثربخشی می‌شود و دکتر معین از چنین خصوصیتی برخوردار بود.
بیشتر >
اخبار برگزیده