معاون رئیس جمهور در مراسم کتاب سال جوانان:

سوق دادن جامعه به سمت مطالعه ،‌تفکر و تعقل رسالت اندیشمندان، مبلغان و مسئولان است

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین جوانان و نوجوانان اظهارداشت: برگزاری برنامه ها و فعالیت هایی همانند جایزه ملی کتاب جوانان نقش موثری در ترغیب نسل جوان به سمت مطالعه و نویسندگی دارد.
1401/12/20 شنبه
دکتر سید محمد حسینی در اختتامیه سومین دوره جایزه ملی کتاب سال جوانان در دانشگاه صنعتی شریف، ترغیب و تشویق جوانان به مطالعه، ارتباط آنان با اهل قلم و برقراری رقابت مثبت در کتابخوانی و نویسندگی را حائز اهمیت دانست و گفت: باید استعداد های جوانان و نوجوانان را شناسایی کرد و زمینه رشد، بالندگی و شکوفایی آنها را فراهم ساخت که در این زمینه سازمان ملی جوانان می تواند نقش حائز اهمیتی را ایفا کند.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت تلاش و پشتکار در رسیدن به نتیجه مطلوب خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده که چه بسا کسانی از استعداد درخشانی برخوردار بوده اند ولی بخاطر نداشتن اهتمام و پشتکار کافی بجایی نرسیده اند و در مقابل برخی ذوق و استعداد شایانی نداشته‌اند اما با پشتکار و تلاش شبانه روزی توانسته‌اند به مدارج بالایی رسیده و منشاء اثر باشند.
معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: برگزاری برنامه هایی مانند جایزه ملی کتاب جوانان می تواند در مسیر هدایت و پرورش ذهن جوان و نوجوان به سمت مطالعه، ‌تحقیق و تالیف نقش بسزایی داشته باشد.
دکتر حسینی جوانان و نوجوانان را دعوت به نوشتن خاطره، سفرنامه، قصه، متن ادبی و دل نوشته فراخواند و اظهارداشت: اهتمام برای ثبت خاطرات روزانه روحیه کنجکاوی و دقت در اتفاقات و امور روزمره را افزایش داده و ذهن را فعال و پویا می کند.
معاون رئیس جمهور تعقل و تفکر را از عوامل پویایی و توسعه یافتگی یک جامعه دانست و گفت: اگر افراد جامعه اهل فکر، اندیشه و تعقل نباشند براحتی تحت تاثیر احساسات، هیجانات، تبلیغات و فضاسازی های کاذب قرار می گیرند اما اگر اهل مطالعه، ژرف‌نگری و منطق باشند می توانند با تحلیل درست قضایا مواضع درستی اتخاذ کنند و ترفندهای بدخواهان را بی نتیجه سازند لذا سوق دادن جامعه به سمت مطالعه، ‌تفکر و تعقل رسالت اساتید، اندیشمندان، مبلغان، معلمان و مسئولان کشور است.
معاون رئیس جمهور در امور مجلس خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران فرصت های بی نظیری برای رشد استعداد های بانوان و مشارکت و فعالیت آنان در عرصه های مختلف اجتماعی سیاسی و اقتصادی فراهم کرده است، این در حالی است که معاندان و دشمنان همواره اتهام و ادعاهای بی اساسی در این زمینه مطرح کرده و اخیرا نیز بهتان عظیمی را مبنی بر مخالفت نظام اسلامی با تحصیل دختران با دستاویز قرار دادن رخدادهای اخیر در مدارس دخترانه مطرح کرده‌اند که بطلان این تهمت "اظهر من الشمس" است.
دکتر حسینی تاکید کرد: اهل مطالعه و بینش و آشنا با تاریخ معاصر و سابقه سیاه برخی کشورهای غربی به سادگی تحت تاثیر ادعاهای دروغین حقوق بشر  و حقوق زنان قرار نمی گیرند چون سابقه ننگین آنان در دوره استعمار و برده داری و ظلم و تجاوز و چپاولگری آنان در عصر حاضر را به خوبی مطلع هستند.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت بصیرت افزایی توسط صاحب نظران دلسوز گفت: عالمان و اصحاب فکر و اندیشه  و رسانه نقش مهمی در هدایت جامعه و نسل جوان به سمت تعقل و تفکر  و فریب نخوردن دارند.
دکتر حسینی با اشاره به تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب به مطالعه و کتابخوانی اظهارداشت: رهبر عزیز انقلاب از نوجوانی اهل مطالعه و کتابخوانی بودند و امروز نیز به رغم مشغله های کاری فراوان بر دهها کتاب تقریظ نوشته اند و همواره نسل جوان را به انس با کتاب دعوت می کنند که از همه فرصت های  و لحظات زندگی برای مطالعه و تالیف استفاده کنندهمچنان که علما و بزرگانی دینی و ادبی کشورمان از تمام اوقات زندگی به بهترین وجه بهره برده و آثار ارزشمندی خلق کرده اند.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: رسم کتابخوانی از ایام قدیم و در مناسبت های مختلف دینی و ملی در جامعه ایران و بین اقشار مختلف رایج بود و امروز هم باید این گرایش در جامعه توسط خانواده ها، مهد کودک‌ها، مدارس، کانون پرورش فکری و رسانه ها احیاء و گسترش یابد.
دکتر حسینی گفت: فرهنگ ایرانی اسلامی مردم ایران از زمینه ها و ظرفیت های فراوانی برخوردار است که می تواند برای مخاطب داخل کشور و حتی مخاطب خارجی جذابیت داشته باشد که از آن جمله می توان به ابعاد مختلف زندگی سردار دلها حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد.  
در پایان این مراسم با حضور دکتر حسینی، دکتر وحید یامین پور دبیر شورای عالی جوانان و رئیس سازمان ملی جوانان و آقای موحدفر دبیر  جایزه ملی کتاب جوانان  حضور داشت از برگزیدگان تالیف و نشر کتاب در حوزه های مختلف با اهدای لوح و تندیس، تجلیل شد.
بیشتر >
اخبار برگزیده