دکتر حسینی در یادواره سه هزار شهید ایل قشقایی:

 برای ادامه راه شهیدان وظیفه داریم با همگرایی و هم افزایی در مسیر پیشرفت و آبادانی روز افزون کشور گام برداریم

1401/5/10 دوشنبه
معاون امور مجلس رئیس جمهور ،ضمن قرائت پیام آیت الله رئیسی به نخستین یادواره سرداران، امیران و ۳هزار شهید ایل قشقایی اظهار داشت: امروز برای دفاع از آرمان شهیدان، وظیفه داریم دست در دست یکدیگر در مسیر رفع مشکلات و پیشرفت و آبادانی روز افزون کشور گام برداریم.
 دکتر سید محمد حسینی روز پنجشنبه، در نخستین یادواره سرداران، امیران و ۳ هزار شهید ایل قشقایی که در محل حرم مطهر شاهچراغ برگزار شد و در آن نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، فرماندهان نظامی و پیشکسوتان جهاد و شهادت حضور داشتند، در جمع پرشور خانواده شهیدان و اقشار مختلف مردم ،  عشایر قشقایی را مردمانی غیور ،دلاور ، مومن و پیرو و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام توصیف کرد و گفت: در طول تاریخ سرداران و بزرگان زیادی از ایل قشقایی برخاستند که با شجاعت در برابر استبداد، استعمار و اجانب ، سینه سپر کرده و از حق و  آزادگی دفاع کردند. 

معاون رئیس جمهور با گرامی داشت سالگرد عملیات مرصاد به نقش موثر شهید صیاد شیرازی در این عملیات اشاره کرد و گفت: فرزندان ایل قشقایی بویژه شهید بزرگوار، صیاد شیرازی که در عملیات مرصاد رشادت های زیادی از خود به جای گذاشته و منافقین را که خیال خام فتح تهران را داشتند، به عقب رانده و درس فراموش نشدنی به آنها دادند.
 
حسینی گفت: ایل قشقایی در دوران انقلاب و در تاریخ معاصر همواره مدافع حق و ظلم ستیز بودند و در دوران قاجار و رضاخان قلدر و نیز مقابله با تجاوز انگلیسی‌ها، رشادت و سلحشوری های به یاد ماندنی از خود به جا گذاشتند که از آن جمله می‌توان به اسماعیل خان قشقایی معروف به صولت الدوله اشاره کرد.
حسینی افزود: همچنین شخصیت برجسته‌ای همچون حکیم میرزاجهانگیر خان قشقایی منشأ برکات فراوانی بوده و شاگردان بزرگی همچون آیت الله بروجردی، حاج آقا رحیم ارباب و مرحوم آیت الله شاه آبادی در محضر این حکیم بزرگ تلمذ کردند.
 
حسینی گفت: اگر امروز دشمنان دیگر نمی توانند از گزینه نظامی علیه ملت ایران سخن بگویند به خاطر رشادت ها و روحیه شهادت طلبی ملت ایران است و دولت مردمی، عدالت محور و تحول گرای آیت الله رئیسی با آرمان های شهدا پیمان بسته است که راه پرافتخار شهدا را با خدمت گسترده به مردم و پیشرفت کشور ادامه دهد.
 
دکتر حسینی با بیان اینکه برای خدمت به مردم بزرگ ایران هرچقدر تلاش کنیم باز هم کم است خاطرنشان کرد:  برای اینکه در مقابل شهدا رو سفید باشیم باید به کشوری آباد و پیشرفته تبدیل شویم و امروز وظیفه داریم دست به دست هم و با حرکت در مسیر برطرف‌ کردن مشکلات و توسعه کشور، راه شهیدان را ادامه دهیم. دکتر حسینی گفت: امروز با اقدامات دولت مردمی گشایش های متعددی در حال انجام است که آثار آن به تدریج برای مردم ملموس خواهد شد و شاهد شرایط بهتری برای کشور خواهیم بود.
معاون رئیس جمهور اظهار داشت: دولت مردمی به صورت شبانه روز و خستگی ناپذیر در حال تلاش است و سفر به تمام استان های کشور در سال اول خدمت،  نشانگر اراده دولت برای رفع مشکلات معیشتی و رونق تولید است. 
دکتر حسینی افزود: امیدواریم روحیه جهادی و انقلابی در تمام رده‌های مدیران و کارکنان کشور، تسری یافته و دست به دست هم با همدلی و هم افزایی اقدامات بزرگی را رقم بزنیم.
معاون امور مجلس رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با ابلاغ سلام‌های گرم و صمیمی آیت الله رئیسی، پیام ایشان را به یادواره ۳ هزار شهید ایل قشقایی قرائت کرد.
 متن پیام رئیس جمهور به این شرح است:
 بسم الله الرحمن الرحیم
 "ان الله اشتری من المومنین أنفسهم وأموالهم بان لهم الجنه" (توبه، ۱۱۱ )
تاریخ ایران اسلامی مشحون از خاطره رشادت های عشایر غیور ایران در مبارزه با استبداد و استعمار و عطرآگین از خون شهدای بزرگوار این عزیزان است که به برکت بهره مندی از وجدان های بیدار و فطرت های زلال، به پیشگاه الهی تقدیم شده است.
 عشایر غیور قشقایی ذخیره های معنوی کشورند که وفاداری به هویت اسلامی_ ایرانی و ایستادگی سرافرازانه آنان در مقابل توطئه‌های پرشمار بیگانگان در طول تاریخ، باعث گردیده همواره پرچم عزت و استقلال کشور در اوج و اهتزاز نگاه داشته شود.
 فداکاری، شجاعت و روحیه شهادت طلبی عشایر قهرمان قشقایی در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با تقدیم بیش از ۳۰۰۰ شهید گرانقدر جلوه هایی درخشان از غیرت، دلاوری و سلحشوری است که ریشه در ایمان به کلمه طیبه توحید ،  دینداری خالصانه و تمسک به حبل المتین و ریسمان الهی وحدت اسلامی دارد.
مفاهیم متعالی و ارزش‌های اسلام نابی که امام راحل عظیم‌الشأن(ره) با تکیه بر آنها انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند و رهبر عزیز انقلاب(حفظه الله)  به پشتوانه ملت شهیدپرور ایران و با بهره گیری از همان حقایق نورانی در برابر انبوه خصومت های ظلمانی نظام سلطه ایستاده‌اند و هویت و آرمان انقلاب را زنده نگه داشته اند.
 سرداران، امیران، شهدا و علمای بزرگوار عشایر قشقایی مظهر شکوهمند ریشه های ایمان دینی در میان ملت ایران اند که انگیزه‌های عزتمندانه شان را هرگز نمی توان به چیزی کمتر از کسب رضای خداوند متعال فروکاست و مجاهدت رزمندگان دلاور و صلابت خانواده های صبور شهدای شان را جز در پیوند با انگیزه‌های الهی نمی توان تحلیل و تفسیر کرد.
 اینجانب صمیمانه‌ترین سلام های خود را به عشایر عزیز و گرانقدر قشقایی تقدیم داشته و به ارواح طیبه شهدای والامقام این خطه دلاور پرور، درود می فرستم و اطمینان دارم همچون گذشته روحیه دلیری، ظلم ستیزی و عزت آفرینی ایل قشقایی، الهام‌بخش نسل های آینده انقلاب خواهد بود و برای کشور عزیزمان، آینده‌ای درخشان و پرشکوه رقم خواهد زد.
در پایان ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران این یادواره ارزشمند، از پدران، مادران و خانواده معزز شهدا و همه رهروان راه افتخارآفرین شان، التماس دعا دارم.
 و السلام علیکم و رحمة الله
 سید ابراهیم رئیسی

گفتنی است، در این مراسم آیت الله‌ دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، دکتر ایمانیه استاندار، آقایان قادری، پاک فطرت و فروردین نمایندگان مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلانتری تولیت شاهچراغ، فرماندهان نظامی و انتظامی و دیگر مسئولان استان  شرکت داشتند، و در آن برنامه های مختلف از جمله سرود حماسی گروهی، توسط جوانان ایل قشقایی با لباس و زبان محلی به اجرا در آمد.

دکتر حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور پیش از حضور در محل برگزاری یادواره شهدا، حرم مطهر شاهچراغ را زیارت کرد.

همچنین با حضور معاون رئیس جمهور  و مسئولان ارشد استان از خانواده شهدای عشایر قشقایی از جمله فرزند شهید صیاد شیرازی تجلیل شد.
اخبار برگزیده