معاون رئیس جمهور در جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان شمالی:

در بودجه سال آینده، دستگاهها مجازند ۲درصد از اعتباراتشان را به حوزه فرهنگ اختصاص دهند/ لازمه تاثیرگذاری، جریان سازی در حوزه فرهنگ و هنر است.

معاون رئیس‌جمهور لزوم جریان سازی و فعالیت ایجابی در حوزه فرهنگ و هنر را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایران اسلامی از ظرفیت‌ فرهنگی بالایی برخوردار است که ضمن پاسخ به نیازهای جامعه ایران می‌تواند با توجه به جذابیت هایی که دارد، ارزش های فرهنگی خود را به سایر ملت ها هم معرفی کند.
1401/11/23 یکشنبه
دکتر سید محمد حسینی که به مناسبت ایام الله دهه فجر و شرکت در چند برنامه به استان خراسان شمالی سفر کرده است در جلسه شورای فرهنگ عمومی، تنوع و غنای فرهنگی استان را برجسته و ارزشمند توصیف کرد و گفت: با اقدامات بزرگ و تحولی و نیز همت و تلاش همه مدیران و همراهی اهالی فرهنگ و هنر ، می توان این ظرفیت‌های فرهنگی را در مسیر رشد و شکوفایی استان فعال نمود.
معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب مردمی و فرهنگی بود که با تغییر در نگرش و افکار توانست تحول بنیادین ایجاد کند،اظهارداشت: در نظام اسلامی بیش از هر چیز باید به تقویت باورها و اعتقادات اصیل و و رویکرد فرهنگی جامعه به اصول و ارزشهای متعالی توجه داشت.
 دکتر حسینی با اشاره به توجه ویژه رهبر فرزانه انقلاب به تدوین اسناد بالادستی، گفت:  با توجه به تاکید و رهنمودهای ارائه شده در دهه ۸۰ تدوین نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش، اسلامی شدن دانشگاه‌ها، تحول در علوم انسانی و نقشه مهندسی فرهنگی در دستور کار قرار گرفت و به نتیجه رسید که اقدام مهمی بود اما مهمتر از آن اجرای این اسناد است.
معاون رئیس جمهور گفت: وقتی رهبر معظم انقلاب موضوع  نقشه مهندسی فرهنگی  را مطرح کردند ، عده ای می‌گفتند مگر فرهنگ را می توان مهندسی کرد؟ مگر می‌توان مردم را به زور به بهشت برد؟ به این ابهامات بارها پاسخ داده شد از جمله حضرت آقا در بیانیه گام دوم با ظرافت و اتقان اشاره کردند که مدیران با سلوک درست خود و با مدیریت و برنامه ریزی و تولیدات خوب در حوزه فرهنگ می توانند زمینه ساز گرایش مردم به کمالات باشند و حداقل با ولنگاری سبب نشوید که عده‌ای با زور مردم را به جهنم سوق دهند!
 دکتر حسینی افزود: رضاخان قلدر با  اجبار تلاش می‌کرد تا فرهنگ و سبک زندگی غربی را در کشور  اشاعه داده و فرهنگ اسلامی از جمله پای بندی به حجاب را از بین ببرد و یکی از سرفصل های اصلی آمریکا بعد از کودتای ۲۸ مرداد این بود که ارزشها و سبک زندگی آمریکایی را در ایران ترویج کند و در این راه از ابزارهای مانند نشر کتاب، تئاتر، موسیقی و سینما استفاده کرد، اروپایی ها نیز با همین شیوه توانستند نوع پوشش زنان اروپایی را نسبت به صد سال گذشته تغییر دهند و به سمت مصرف گرایی سوق دهند و با سرمایه‌گذاری گسترده و بهره‌گیری از شگردها و ابزارهای مختلف تلاش می کنند فرهنگ ملت ایران را استحاله و مطابق طراحی خود نمایند.
معاون رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: تدوین نقشه مهندسی فرهنگی از سال ۱۳۸۶ در شورای عالی انقلاب فرهنگی آغاز شد و در سال ۹۱ عمده جلسات شورا یعنی۳۳ جلسه به این موضوع اختصاص یافت و پس از آن در سال ۹۲ و ۹۳ برای  ابلاغ اجرا گردید اما متاسفانه در دولت گذشته این نقشه مانند دیگر اسناد بالادستی و نیز برخی  پروژه های اقتصادی و عمرانی به بایگانی سپرده شد!
 دکتر حسینی گفت:  نقشه مهندسی فرهنگی ۱۳ راهبرد کلان دارد و در ذیل آن راهبردها و اقدامات ملی تعریف شده است که با همفکری مسئولان هر استان و مشارکت ارباب فکر و اندیشه، تهیه برش استانی آغاز شده است و لازم است در خراسان شمالی نیز بر اساس آسیب شناسی و اولویت ها و مقتضیات این برش تهیه و اجرا شود.
معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود:  نهادینه سازی فرهنگ تمسک به قرآن و عترت ، تحکیم و ایمن سازی کانون خانواده، توجه به سبک زندگی اسلامی، قانون گرایی، ارتقای اخلاق و فرهنگ کار  از جمله محورهای اصلی نقشه مهندسی فرهنگی است که هر دستگاهی با توجه به اقتضائات بومی می تواند آن را مورد توجه قرار دهد البته بعضی استانها در این زمینه پیشگاه شده و از نقشه استانی رونمایی هم کرده اند که امیدواریم دیگر استانها نیز با روحیه جهادی، کار جمعی و هم افزایی و استفاده از تجربیات استانهایی که تاکنون اقدام کرده اند سریعتر برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی را تدوین کنند و با اهتمام ویژه آن را عملیاتی سازند.
دکتر حسینی  یکی از ویژگی های اصلی دولت مردمی را تحول گرایی دانست و گفت: تحول گرایی به این معناست که وضع موجود، مطلوب نیست و باید به سمت شرایط بهتر حرکت کنیم و در این راستا دولت سند تحول را در ۳۹ موضوع اصلی، شناسایی و تدوین کرده و راهکارهای لازم را برای اجرای آن مشخص کرده است.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت حوزه فرهنگ و توجه خاص دولت به این حوزه برای جبران کم کاریها و غفلت های گذشته اظهار داشت : در بودجه سال ۱۴۰۲ به دستگاه های اجرایی اجازه داده شده که تا ۲ درصد از اعتبارات خود را به اقدامات و برنامه های فرهنگی اختصاص دهند و اگر از این مجوز به درستی استفده شود آثار و برکات فراوانی به همراه خواهد داشت.
 معاون پارلمانی رئیس جمهور ضرورت و اهمیت توجه به مولفه های هویت ملی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: دشمنان و بدخواهان ملت ایران می خواهند تنوع قومیتی، مذهبی، جنسیتی و نسلی را به دوقطبی های کاذب و چالش برانگیز تبدیل کنند و پشت شعار های زیبا،  اهداف خاص سیاسی خود را دنبال کنند همچنان که در اوایل انقلاب شاهد این غائله آفرینی ها در پشت تابلوی شریف قومیت‌ها بودیم و در آشوبهای پائیز نیز به دروغ در پشت این شعارها سنگر گرفتند تا تفاوت‌های طبیعی را به چالش و گسل‌های اجتماعی تبدیل کنند که البته با هوشیاری مردم ناکام مانند.
در جلسه شورای فرهنگی همچنین نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، دکتر وحیدی و دکتر پاک مهر نمایندگان بیرجند در مجلس، مدیر کل ارشاد و چند نفر از مدیران استان به طرح نظرات خود پرداختند.
معاون رئیس جمهور در ادامه برنامه های سفر به استان خراسان شمالی، نمایشگاه موزه عبرت که در آن اسناد جنایات ساواک بصورت فیلم ، عکس و مکتوب به نمایش درآمده را افتتاح کرد. 
معاون رئیس جمهور در آیین افتتاح این موزه، با بیان این نکته که نسل جوان و نوجوان دوران انقلاب را درک نکرده است و از  فساد و ظلم، اختناق و دیکتاتوری آن دوران اطلاع کافی ندارند اظهار داشت: عده ای با استفاده از این شرایط تلاش می کنند چهره منحوس پهلوی و آن دوران تاریک را بزک کرده و حقایق تاریخی را وارونه جلوه دهند.
معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس خاطرنشان کرد؛  محمدرضا شاه اراده و اختیاری در اتخاذ تصمیمات اساسی نداشت و انگلیس و آمریکا در  تمام ارکان کشور سیطره داشته و اجازه پیشرفت و توسعه را به ملت ایران نمی دادند و کشورمان در عرصه های مختلف وابسته بود.
 دکتر حسینی با اشاره به ادعای گروهک های سلطنت طلب و رسانه های وابسته آنان مبنی بر حمایت از حقوق زنان گفت؛ رضاخان قلدر و  پسرش نگاه تحقیرآمیزی نسبت به زنان داشتند و هیچ ارزشی به جایگاه و توانمندی های زنان قائل نبودند و با نگاه ابزاری به زنان به دنبال ترویج فرهنگ غرب در کشور بودند.
معاون رئیس جمهور تاکید کرد: ضرورت دارد ستم ها و رفتار تحقیر آمیز شاهان پهلوی نسبت به مردم که در  گفته ها و نوشته های درباریان به صراحت بیان شده است، با بهره گیری از ظرفیت هنر و رسانه به افکار عمومی و نسل جوان ارائه شود تا دیگران نتوانند از کم اطلاعی عده‌ای از جوانان سوء استفاده کنند.
معاون رئیس جمهور  گفت: تبیین دوره ابتذال و انحطاط رژیم ستم‌شاهی می تواند عبرت آموز باشد و بیان این گونه حقایق تاریخی باعث می شود قلب حقایق، تحریف تاریخ و تبلیغات دروغین امپراتوری رسانهای بلا‌اثر شود.
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در ادامه با حضور در شهرستان آشخانه، به همراه استاندار و نمایندگان استان در مجلس، مجتمع فرهنگی هنری حکیم نظامی گنجوی را افتتاح کرد. عملیات اجرایی این مجتمع  که از سال ۸۸ آغاز شده، پس از دور اول سفر استانی آیت الله رئیسی شتاب گرفت.
 دکتر حسینی همچنین از مجتمع عظیم فرهنگی و هنری بجنورد بازدید و در جریان روند ساخت و تکمیل آن قرار گرفت. عملیات اجرایی این مجتمع سال ۹۰ آغاز شده اما به دلیل عدم اختصاص اعتبار نیمه تمام مانده است.
بیشتر >
اخبار برگزیده