دکتر حسینی در جلسه شورای مدیران عامل مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی: 

دولت با برنامه مدون و خط مشی مشخص بدنبال ایجاد شرایط بهتر و مطلوب است

1401/4/4 شنبه
معاون امور مجلس رئیس جمهور ظرفیت و قابلیت های مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی را در حوزه افزایش صادرات، رونق تولید و اشتغال مورد اشاره قرار داد و بر رفع موانع حقوقی و قانونی و مدیریت منسجم و یکپارچه در این مناطق تاکید کرد.
دکتر سید محمد حسینی روز شنبه در جلسه شورای مدیران عامل مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی، تحول گرایی را خصوصیت بارز دولت مردمی دانست و اظهارداشت: دولت مصمم است در عرصه های مختلف، گام های بلند و ماندگاری در مسیر تعالی، تکامل و توسعه کشور بردارد.
معاون امور مجلس رئیس جمهور تاکید کرد: دولت سیزدهم براساس برنامه مدون و خط مشی مشخص با روحیه انقلابی و اراده راسخ، رفع موانع پیشرفت کشور در حوزه های مختلف با هدف گره گشایی از مشکلات مردم و ایجاد شرایط بهتر و مطلوب را با جدیت پیگیری می کند .
معاون رئیس جمهور با اشاره به تاریخچه ایجاد مناطق آزاد در سطح دنیا بعد از جنگ جهانی دوم و توجه به این مناطق در بعد از پیروزی انقلاب اسلامی،اظهارداشت: برای توسعه ظرفیت های مناطق آزاد ضرورت دارد از تجربیات موفق دنیا در این حوزه استفاده شده و با رفع کاستی ها و نارسایی ها، به رونق و شکوفایی این مناطق افزود و البته دکتر محمد، بعنوان نیرویی جوان ، باانگیزه، متخصص و دارای روحیه جهادی می تواند منشاء اقدامات و تحولات جدی در این حوزه باشد.
حسینی اجرای قوانین مربوط به مناطق آزاد را در حوزه مناطق آزاد جائز اهمیت دانست و  گفت: برخی مشکلات ساختاری و عدم اجرای قوانین مربوط به این مناطق باعث شده تا برخی کشورهای همسایه در جذب سرمایه گذاری خارجی از کشورمان پیشی بگیرند لذا لازم است دولت و مجلس با نگاه ملی برای شکل گیری  مدیریت واحد و متمرکز در این مناطق و تبدیل  برخی بخشی نگری به مدیریت یکپارچه  تلاش کنند .
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: اگرچه اقدامات خوبی تاکنون در این مناطق انجام شده است ولی حتی اگر شرایط مطلوبی هم داشتیم باز هم نباید به آن بسنده کرده و مدام لازم است برای رشد و تعالی بیشتر،‌ تلاش و مجاهدت کرد.
معاون رئیس جمهور گفت: فلسفه تاسیس مناطق آزاد این است که بدور از سیستم رایج بروکراسی اداری با سهولت بیشتر و با مدیریت واحد و یکپارچه و بدور از بخشی نگری،‌ اهداف تجاری و اقتصادی را در سطح ملی محقق سازد. 
حسینی با تاکید بر عزم و اراده رئیس جمهور و دولت مردمی برای رفع موانع، انجام اقدامات تحولی و اصلاح نارسایی ها اظهارداشت: نمونه اراده و عزم جدی دولت در آزاد سازی سواحل نمایان است و دولت مصمم است با همین اراده در سایر حوزه ها نیز به نفع مردم تحول ایجاد کند.
معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مناطق آزاد باید از جاذبه کافی برخوردار باشند تا سرمایه گذار و کارآفرین با سهولت و بدون نگرانی در آن به فعالیت بپردازد.
حسینی با بیان اینکه مناطق آزاد پیشران اقتصاد کشور محسوب می شوند، گفت: دیگر مثل گذشته نباید روی درآمدهای سنتی مانند فروش نفت تمرکز کنیم همچنان که امروز 40درصد از درآمد فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز می شود و با توجه به کمبود آب برای کشاورزی، در شرایط کنونی باید روی اقتصاد دیجیتال، اقتصاد دریا و مناطق آزاد و تولید دانش بنیان تکیه داشته باشیم و در این زمینه دولت مسئولیت بزرگی بر عهده دارد .
دکتر حسینی بر لزوم همدلی و هم افزایی تمام قوا و دستگاه ها و نهادهای انقلابی تاکید کرد و گفت: برای انجام اقدامات اساسی و موثر لازم است وفاق نخبگانی و همگرایی ایجاد شود. اگر با این رویکرد رو به جلو، رشد و تعالی و تکامل و پیشرفت حرکت کنیم، شرایط بهتری خواهیم داشت.
معاون رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت های چشمگیر کشورمان در حوزه علم و فناوری تاکید کرد: مشکل اساسی این است که این دستاوردهای باارزش، تجاری سازی و به ثروت تبدیل نشده است و باید با اهتمام ویژه ای در این زمینه حرکت کرد و مناطق آزاد می توانند نقش مهمی در این حوزه داشته باشند.
حسینی اقدامات دولت در حوزه سیاست خارجی و توسعه روابط با کشورهای همسایه را مورد اشاره قرار داد و گفت: افزایش سطح روابط سیاسی و تجاری با کشورهای دوست و همسایه، فرصت مناسبی برای فعال شدن مناطق آزاد تجاری اقتصادی است تا سهم مناطق آزاد در حوزه صادرات، خدمات، تولید و اشتغال افزایش یابد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه تعامل و همکاری متقابل روسای مناطق آزاد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را حائز اهمیت دانست و گفت: تعامل معقول و منطقی در این زمینه  می تواند در هماهنگی و درک مشترک و استفاده از قابلیت های طرفین در پیشبرد امور ، موثر و مفید باشد. ضمن اینکه ، دولت و شخص رئیس جمهور اگر ضعف و سوء استفاده ای هم وجود داشته باشد اراده لازم برای برخورد را دارند.
دکتر حسینی همچنین بر پیگیری  مطالبات و مشکلات مطرح شده توسط رئیس و روسای مناطق آزاد تاکید کرد.
 در این جلسه دکتر محمد رئیس و تعدادی از مدیران عامل مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و اقتصادی در سخنانی با ارایه گزارشی از فعالیت های خویش، برخی مشکلات و موانع قانونی فعالیت های خود را  با معاون پارلمانی رئیس جمهور در میان گذاشتند. 
دکتر ادیانی معاون تقنینی معاون امور مجلس رئیس جمهور نیز دراین دیدار از رئیس و روسای مناطق آزاد خواست تا پیشنهادات احتمالی خود را در زمینه اصلاح و وضع  قانون و گنجاندن احکام جدید در برنامه هفتم توسعه،‌ به معاونت امور مجلس ارایه دهند.
اخبار برگزیده