*سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها گرامی باد*     
.منو.
.
...
.پیوندهای مهم.
سايت مقام معظم رهبري
سايت دولت
سايت مجلس شوراي اسلامي
پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور
.
...
.ثبت نظر.

نام و نام خانوادگي
پست الكترونيكي
شماره تماس
موضوع
* متن نظر
.
...
.لینک ها.
.
...
اخبار مجلس.
1
مزایای قرارداد شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه از نگاه نمایندگان مجلس  چند تن از اعضای کمیسیون انرژی مجلس مزایای قرارداد ایران و توتال را برشمردند و امضای این قرارداد را به منزل شکسته شدن تابوی تحریم های آمریکا توصیف کردند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، عصر دوشنبه مراسم انعقاد قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال برگزار شد که تعدادی از نمایندگان کمیسیون انرژی آقایان اسدالله قره‌خانی، حسین امیری خامکانی، عدل هاشمی پور، عبدالحمید خدری، احمد مرادی و خانم سکینه الماسی در این مراسم حضور داشتند.
اسدالله قره‌خانی در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه نفس قرارداد با توتال یک موفقیت برای شرکت ملی نفت ایران محسوب می‌شود، گفت: این شرکت در دوران تحریم‌ها ایران را ترک کرد که برخی از پروژه‌های این شرکت توسط شرکت‌های داخلی انجام شد و در حال حاضر تضامین برای حضور این شرکت در داخل اخذ شده است.
نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در برنامه پنجم و ششم توسعه باید از وجود شرکت‌های بزرگی همانند توتال و سایر شرکت‌ها بهره برد، افزود: باید از توانمندی دانش فنی، تکنولوژی روز، توانمندی تأمین مالی این پروژه‌ها بهره برد و برخی از این شرکت‌ها سوابق بسیار موفقی در عرصه نفت و گاز داشته و اعتبار خوبی دارند.
قره خانی ادامه داد: ورود این نوع شرکت‌ها به صنعت نفت ایران سبب می‌شود که شرکت‌های دیگراز همین کشورها و یا سایر کشورها همانند شرکت‌های اروپایی و جنوب شرق آسیا این جرأت را پیدا کنند که وارد سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران شوند.
وی با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری توتال در درازمدت کلان است، ادامه داد: حجم سرمایه‌گذاری توتال 5 میلیارد دلار بوده که با احتساب دستمزد و هزینه‌های مالی این سرمایه‌گذاری در طول 20 سال بالغ بر 12 میلیارد می‌شود.
این نماینده مردم در مجلس دهم یادآور شد: این حجم سرمایه‌گذاری سبب می شود که این شرکت‌ها برای حفظ منافع خود نیز در آینده تصمیمات اشتباه اتخاذ نکنند و مانند گذشته ایران را ترک نکنند چرا که بر اساس طبیعت این قرارداد اگر ایران را ترک کند منافع‌اش کاهش پیدا می کند.
قره خانی با تأکید بر اینکه تا زمانی که این شرکت‌ها در ایران حضور دارند لزوماً باید یک افزایش بهره برداری صورت گیرد، افزود: تکنولوژی روز در مدت قرارداد باید به ایران انتقال یابد و فراتر از اینها فاز 11 پارس جنوبی یک میدان مشترک بوده که حدود 56 میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کند و حدود 54 میلیارد دلار در طول 20 سال درآمد نصیب کشور می شود.
وی با بیان اینکه حتی با خروج این شرکت ها از ایران به میزان30 میلیارد دلار دیگر می‌توان از این سرمایه‌گذاری‌ها استفاده کرد بدون اینکه کوچکترین سرمایه‌گذاری صورت بگیرد، ادامه داد: تفاوتی که این قرارداد با قراردادهای گذشته دارد استفاده از حداکثر توان در تولید داخل و تجهیزات و متخصصان داخلی است که شرکت پتروپارس به عنوان شرکت داخلی در این کنسرسیوم با توتال مشارکت می کند.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس نیز نظارت خود را بر حسن اجرای این قرارداد دارد تا این قرارداد برکاتی برای کشور داشته باشد.
خامکانی:تابوی تحریم‌ها و فشارهای آمریکایی شکسته شد
در ادامه حسین امیری خامکانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ویژگی مهمی که می‌توان برای این قرارداد عنوان کرد این بوده که تابوی تحریم‌ها و فشارهای آمریکایی شکسته شد چرا که پیش از برجام اتحادی پیرامون آمریکا علیه ایران شکل گرفته بود و این شرکت‌ها تحت تأثیر دیپلماسی آمریکا محکوم به قطع ارتباط با ایران بودند.
نماینده مردم زرند و کوهبنان با بیان اینکه فعال شدن این قرارداد مسیر را برای سایر کشورها برای حضور در ایران و سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز باز می‌کند، افزود: با تأثیرات این قرارداد بخش حمل و نقل، بیمه و بانک ها به میدان می آیند و در شرکت‌های داخلی تحول ایجاد می شود و همچنین ظرفیت تولید نیز افزایش می‌یابد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با حضور توتال و شرکت‌های دیگر سهم خود را در بهره برداری از میادین مشترک و میدان مشترک با قطر که دغدغه تمامی قوا است افزایش داده و حجم زیادی به سهم برداشت ایران افزوده می‌شود.
خدری: انتقال تکنولوژی به کشور در قرارداد ایران و توتال
عبدالحمید خدری نیز در حاشیه این مراسم در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه یکی از مزیت های این قرارداد فعالیت در میدان مشترک نفتی است، گفت: با توجه به اینکه بر اساس IPC در شرکت‌های پیمانکاری دست دوم شرکت‌های داخلی نیز باید سهیم شوند در این قرارداد شرکت پتروپارس با توتال مشارکت می کند که سبب انتقال تکنولوژی روز از طریق این شرکت‌ها و افزایش تولید در میادین مشترک نفت می‌شود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قرارداد با توتال تحولی قابل توجه در صنعت نفت ایران ایجاد می‌کند، افزود: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه تعیین شده که 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کشور شود این سرمایه گذاری آغاز سرمایه گذاری های بعدی در توسعه صنعت نفت و گاز در کشور می شود.
هاشمی پور:کاهش حجم بیکاری با اجرای پروژه ایران و توتال در پارس جنوبی
عدل هاشمی‌پور نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه قرارداد با توتال آغاز خوبی برای توسعه صنعت نفت کشور است ادامه داد: امیدوارم با این قرارداد شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی که از مطالبات رهبری و نیاز امروز جامعه بوده باشیم. همچنین با وجود نرخ بالای بیکاری در کشور شاهد فعالیت بخشی از نیروی بیکار با این پروژه و پروژه‌های آینده باشیم.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این قرارداد 5 میلیارد دلاری پیمانکاری جزء داخلی و خارجی وجود دارند که امیدوارم مسئولان مدیریت کنند تا بیشتر از بخش خصوصی داخلی استفاده شود تا انتقال تکنولوژی به درستی صورت گیرد.
الماسی:قرداد ایران و توتال سرآغاز جذب سرمایه ٢٠٠ میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز
سکینه الماسی همچنین در حاشیه انعقاد قرارداد شرکت ملی نفت ایران و توتال با اشاره به اینکه جنوب استان بوشهر یکی از مناطق سرشار از مواهب خدادادی بوده که پارس جنوبی در آن واقع شده است، افزود: پس از اینکه 29 فاز اجرایی شده بود امروز شاهد امضای قرارداد فاز 11 پارس جنوبی بودیم که با حمایت‌های مقام معظم رهبری شروع شده می‌توان سرمایه‌گذاری عظیمی به کشور جذب کرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از الزامات برنامه ششم توسعه افزایش جذب سرمایه‌گذاری در طول این برنامه است، تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه باید در صنعت نفت و گاز 200 میلیارد دلار سرمایه جذب شود که آغاز آن با امضای این قرارداد بود که می‌تواند صنعت نفت و گاز کشور را متحول کند.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
...