*سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها گرامی باد*     
.منو.
.
...
.پیوندهای مهم.
سايت مقام معظم رهبري
سايت دولت
سايت مجلس شوراي اسلامي
پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور
.
...
.ثبت نظر.

نام و نام خانوادگي
پست الكترونيكي
شماره تماس
موضوع
* متن نظر
.
...
.لینک ها.
.
...
1
معاون پارلمانی رئیس جمهور مطرح کرد: لایجه بودجه نباید دچار تغییرات اساسی شود/دولت حاضر به پاسخ در صورت ابهامات است معاون پارلمانی رییس جمهور با تاکید بر اینکه تغییرات لایحه بودجه در مجالس نباید آنقدر دچار تغییرات اساسی و بنیادی شود که لایحه به طرح تبدیل شود گفت: در دولت در چند شیفت نسبت به این لایحه منابع،‌مصارف، تبصره ها، هزینه‌ها کار کارشناسی بسیار دقیقی شده است. حسینعلی امیری روز یکشنبه در گفت و گویی تلویزیونی درباره تعامل بین دولت و مجلس گفت: کار کشور براساس قانون اساسی، با اجرا یا تقنین یا قضا است. قانون اساسی تفکیک قوا‌ را به رسمیت شناخته است و هر کدام از قوا براساس اصل ۵۷ قانون اساسی از هم دیگر جدا هستند.

وی افزود: کار سنگین اجرا به عهده قوه مجریه است و بحث های تقنین مربوط به مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است و امور قضایی هم با قوه قضاییه است. در واقع ریل گذاری امورات کشور توسط مجلس شورای اسلامی انجام می گیرد و براساس این ریل گذاری قوه مجریه هم باید در آن ریل حرکت کند بنابراین تعامل بین قوا به ویژه تعامل بین قوه مجریه به عنوان قوه‌ای که کار سنگین اداره کشور را به عهده دارد و مجلس شورای اسلامی که کار ریل گذاری و در واقع تقنین کشور را به عهده دارد امری بسیار مهم و اساسی است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری ادامه داد: به تجربه ثابت شده است که هر جا و هر زمان تعامل بین قوه مجریه و مجلس شورای اسلامی مناسب و مطلوب بوده،امورات  کشور خوب انجام گرفته و دستاورد این همدلی و همکاری و تعامل رقم خوردن اتفاقات خوبی برای کشور و حل و فصل مشکلات مردم بوده است. بنابراین بنده و همکارانم در حوزه معاونت پارلمانی دولت و بخش‌های مختلف وزارتخانه‌ها و دستگاههای اجرایی درصدد هستیم که این رابطه ارتقا پیدا کند و تعامل بیشتر شود.

وی گفت: خوشبختانه نظرات دولت و نمایندگان مجلس روز به روز دارد به همدیگر نزدیک‌تر می‌شود. در کشور ما دوره دولت‌ها بر اساس قانون اساسی ۴ سال و مجالس هم بر اساس قانون اساسی ۴ سال است. معمول این گونه است که یک دولت سه سال خود را با یک مجلس و سال آخر خود را با یک مجلس دیگر کار می کند. ما در سال پایانی دولت هستیم و مجلس در سال اول خدمت است و اشتیاق به خدمت در بین نمایندگان مجلس  زیاد است،  تا این نگاه ها و دیدگاه‌ها به هم نزدیک شود و به یک درک مشترکی نسبت به مسائل کشور برسند طبیعی است که زمانبر است. البته هر روز که به جلو می رویم شرایط بهتر می شود و به آن  همدلی و همراهی و درک مشترک مشکلات کشور نزدیک تر می شویم.

امیری افزود: ما به دنبال این نیستیم که بگوییم کشور تک صدایی شود. کشور تک صدایی خوب نیست نه تنها کشور تک صدایی خوب نیست بلکه صدای متفاوت کارشناسی از مجلس، از دولت و از قوه قضاییه در واقع به سود مردم است. ما حاضریم گوش‌هایمان را برای شنیدن صداهای مختلف از اقشار مختلف مردم تیز کنیم بنابراین چه بهتر این صدا از ناحیه نمایندگان مجلس شنیده شود. ما چند صدایی را نزاع و دعوا و تعارض نمی دانیم چیزی که مهم است این صداها آنقدر گفته شود و گفت‌وگوها ادامه پیدا کند که این گفت‌وگوها نهایتاً منجر به این شود که منافع ملی کشور تامین شود و کشور در یک مسیر کارشناسی قرار گیرد و آنچه که نهایتا مهم است رسیدن به اجرای قانون است و همه باید در برابر قانون تمکین کنیم.

معاون پارلمانی رییس جمهور درباره اختلافات بین دولت و مجلس برای بودجه سال ۱۴۰۰ و گلایه مندی برخی نمایندگان مجلس از همسو نبودن دولت با مجلس گفت: بعضی از اعضای دولت هم گلایه مندند که مجلس به نظرات کارشناسی دولت عنایتی ندارد.

وی افزود: لایحه بودجه از جمله لوایحی است که ابتکار آن از دولت شروع می شود. نمایندگان مجلس می توانند در همه امور البته با لحاظ محدویت‌هایی که در خود اصول قانون اساسی وجود دارد طرح بدهند. منشا قوانین در قانون اساسی یا طرح نمایندگان مجلس یا لایحه دولت و گاهی هم شورای عالی استانها است. آن چیزی که مهم است این است که  در قانون  اساسی ما  ابتکار لایحه را به دولت داده و لایحه باید  از دولت شروع شود و به مجلس برود که یک فلسفه برای آن وجود دارد. فلسفه این موضوع این است که دولت باید کشور را اداره کند و منابع و مصارف، روش‌های اجرا، هزینه‌ها و درآمدها را می داند نباید لایحه دولت و مجلس آنقدر دچار تغییرات اساسی شود که به طرح نمایندگان تبدیل شود.

امیری در ادامه با بیان این که بودجه کار مشترک مجلس و دولت است یادآور شد: از منظر قانون اساسی ابتکار آن از دولت شروع می شود بنابراین مجلس طبق قانون اساسی نمی‌تواند مانند طرح های  دیگر راجع به بودجه طرح دهد. باید حتما از دولت شروع شود. دولت لایحه را تقدیم می کند و مجلس بررسی می کند.

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: تغییرات لایحه بودجه در مجالس نباید آنقدر دچار تغییرات اساسی و بنیادی شود که لایحه به طرح تبدیل شود و این اشکال دارد. در دولت در چند شیفت نسبت به این لایحه منابع،‌مصارف، تبصره ها، هزینه‌ها کار کارشناسی بسیار دقیقی شده است.
وی افزود: بخش های اقتصادی دولت و سازمان برنامه و بودجه و کارشناسان دولت در سازمان برنامه و بودجه آمادگی دارند اگر ابهامی ،‌سوالی نسبت به لایحه بودجه ۱۴۰۰ وجود دارد به آن پاسخ دهند. این که ما بخواهیم لایحه بودجه را دچار تغییرات اساسی کنیم این اشکال دارد و تبدیل به طرح می شود و دیگر لایحه بودجه دولت نیست. شورای نگهبان اگر تغییرات لایحه بودجه طوری باشد که تبدیل  به طرح نمایندگان شود  حتما از نظر قانون اساسی ایراد می گیرد.

امیری ادامه داد: از نمایندگان می خواهیم که اگر ابهام و ایرادی وجود دارد و سوالی است از متولیان امر در دولت از جمله سازمان برنامه و بودجه و..... دعوت کنند و بخواهند که این ابهامات را پاسخ دهند. در شرایطی که ما در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم استفاده از بعضی از الفاظی که در مورد  بودجه گفته می شود زیبنده نیست. بارها گفتیم که از نقد و انتقاد استقبال می کنیم. آن چیزی که بد است تخریب است.

معاون پارلمانی رییس جمهور درباره گله رییس جمهور از حضور وزیران در کمیسیون ها و مجلس گفت: مواردی که برای حضور یک وزیر در مجلس الزام وجود دارد هم در قانون اساسی و هم در آیین نامه داخلی مجلس وجود دارد. بارها رییس جمهور به تعامل بین اجزای دولت و مجلس تاکید کردند. رییس جمهور به هیچ وجه الزامی که برای حضور وزرا در مجلس وجود دارد نه تنها ایرادی ندارد بلکه همواره تاکید می کند. یکی از بندهای پیوست حکم بنده این است که بحث حضور وزیران در مجلس است و هرچند وقت یکبار ارزیابی انجام می دهم و آن را به رییس جمهور گزارش می دهم. بنابراین این مورد ایراد رییس جمهور نیست آنچه که مورد ایراد رییس جمهور است مواردی است که قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس حضور وزیر را ضروری نمی داند.

امیری ادامه داد: خیلی زمان ها است که برای امور اجرایی که تکلیفی برای حضور وزیر نیست از او دعوت می کنند. و این باعث می شود که وقت وزیر و معاونان آنها گرفته می شود. دولت در سال پایانی است و وزیران کارهای زیادی دارند زمانی که از این نوع جلسات غیرضرور گذاشته می شود وزیران به کارهای خود نمی رسند. این موارد است که مورد گلایه رییس جمهور است.

وی درباره اصلاح قانون انتخابات گفت: لایحه جامع قانون انتخابات در بهمن سال ۹۷ تقدیم مجلس شد. لایحه فراگیر و شفاف و دارای احکام خوبی است و نظام انتخابات کشور را یکپارچه می کند. الان بهمن ۹۹ است بارها از نمایندگان مجلس درخواست کردیم که این لایحه که انباشته تجربیات دولت های مختلف است را در دستور کار قرار دهند که مورد عنایت قرار نگرفت و دو طرح را مطرح کردند که این طرح ها در مسیر شورای نگهبان و مجلس است.

وی درباره مهمترین تغییرات دولت در اصلاح قانون انتخابات گفت: الکترونیک کردن و شفاف کردن منابع مالی،یکسان سازی انتخابات مختلف در کشور  و ایجاد رویه واحد است. در واقع این لایحه، تجمیع دیدگاهها و نطرات کارشناسانه است که امکان مشارکت تمام گروه های سیاسی کشور را در راستای مشارکت حداکثری که  خواسته تمام دلسوزان نظام در راستای آبادانی و عزت و اقتدار کشور است را فراهم می کند.
 
امتیاز دهی