*سال رونق تولید گرامی باد*     
 
.منو.
.
...
.پیوندهای مهم.
سايت مقام معظم رهبري
سايت دولت
سايت مجلس شوراي اسلامي
سامد
.
...
.ثبت نظر.

نام و نام خانوادگي
پست الكترونيكي
شماره تماس
موضوع
* متن نظر
.
...
.لینک ها.
.
...
 
1
در جلسه مدیران کل وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی مطرح شد: دکتر امیری: اظهار نظر دستگاه های اجرائی نسبت به طرح های نمایندگان محترم باید به موقع و دارای غنای کافی باشد جلسه شورای مدیران کل پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی شنبه، یکم تیرماه با حضور دکتر امیری، معاون امورمجلس رییس جمهور برگزار شد. به گزارش روابط عمومی معاونت امورمجلس رئیس جمهور، در این نشست که به منظور ارزیابی عملکرد ادارات کل امور پارلمانی دستگاه ها برگزار شد، معاون امورمجلس رئیس جمهور، با اشاره به وجود همدلی، هماهنگی و درک مشترک بین دولت و مجلس تاکید کرد: مدیران کل امور پارلمانی دستگاههای اجرایی، می توانند نقشی مهم درجهت تعامل و ارتباط سازنده بین دولت و مجلس  ایفا نمایند.
معاون امور مجلس رئیس جمهور گفت: مدیران کل امور پارلمانی باید بتوانند برای کیفیت و ارتقاء سطح ارتباط دولت و مجلس نقش فعال و ابتکار عمل داشته باشند. چرا که نوع و کیفیت ارتباط مدیران کل پارلمانی با نمایندگان مجلس، هم در حوزه تقنین و هم در حوزه نظارت، به گونه ای است که از همزبانی،‌ همدلی و همراهی بیشتر و بهتری برخوردارند.
دکتر امیری با تاکید براینکه معاونین پارلمانی وزارتخانه ها و دستگالهای اجرایی، معمولا به موازات آن، مسئولیت های دیگری هم دارند، ولی مدیران کل امور پارلمانی، تمام وقت و فکر و توان اجرایی شان معطوف به همین ماموریت مهم بهبود کیفیت ارتباط دولت و مجلس است،‌ تصریح کرد:‌ در این دوره حضور مدیران کل امور پارلمانی دستگاهها در مجلس هم در رابطه با موضوع نظارت و هم در رابطه با موضوع تقنین، حضوری فعال و تاثیر گذار بوده است .
وی تصریح کرد: وظیفه شناسی مدیران کل قابل تقدیر است. با تلاش مدیران کل پارلمانی، خوشبختانه هم در حوزه ی تقنین و هم در حوزه ی نظارت، همدلی و همراهی و همچنین انسجام و یکپارچگی، درمواقع تذکر، رای اعتماد و استیضاح ها وجود داشت و می توان گفت حضور مدیران کل پارلمانی در مجلس، در جمع جبری خوب بوده و بر اساس زمان بندی اعلام شده توسط دفتر دولت حضور یافته اند.
‌وی افزود: در رابطه با پیگیری امور نمایندگان نیز، به همین شکل عمکرد مدیران کل پارلمانی مثبت بوده است، هرچند در بخش تقنین و پیگیری لوایح دولت، نیاز به تقویت دارد که خوشبختانه آقای دکتر صفایی فر از امسال در حال انجام برنامه ریزی هایی هستند که آثار خوبی هم داشته است.
معاون امور مجلس رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: مدیران کل پارلمانی به اهمیت مناسبات مجلس و دولت کاملا واقف هستند و می دانند هر گاه هماهنگی و درک مشترک وجود داشته، منافع مردم بهتر و بیشتر تأمین شده و هر گاه بین دولت و مجلس، هماهنگی کمتر بوده، خساراتی متوجه کشور شده است، لذا همواره تاکید رئیس جمهور محترم بر تقویت همدلی و هماهنگی دولت و مجلس بوده و مهمتر اینکه در مجلس از دولت، صدا واحد شنیده شود، بخشی نگری کنار گذاشته شود، منافع بخشی نسبت به منافع ملی در اولویت قرار نگیرد، از لوایح دولت در مجلس به نحو شایسته دفاع بشود،‌ در بحث های نظارتی مجلس، همه همدل و همکار باشند و علاوه بر کار بخشی ، مسئولیت مشترک هم وجود داشته باشد.
دکتر امیری افزود: البته نیل به این اهداف، ابزار ، وسایل و لوازمی نیز نیاز داشت که رئیس جمهور محترم آن را فراهم نمودند. از جمله این لوازم، دستورالعمل روابط دولت و مجلس بود که در این راستا تنظیم و ابلاغ شد و چند بار نیز توسط دکتر جهانگیری مورد تأکید قرار گرفت.
وی در ادامه گفت: مضافأ پیوست حکمی که در دولت دوازدهم ، رئیس جمهور محترم دکتر روحانی به بنده دادند و بر اساس آن ، نظارت بر عملکرد وزیران و مسئولان دستگاه های اجرایی در مواجهه قانونی با اقدامات نظارتی مجلس شامل سوال، تذکر و استیضاح و همچنین نظارت و ارزیابی عملکرد معاونان و مدیران کل امورمجلس وزارتخانه ها و ارائه گزارش مستمر عملکرد آنان به هیات وزیران برای ارزیابی سالانه  بر عهده ی معاون پارلمانی رئیس جمهور گذاشته شده است که بر اساس ارزیابی ها ، عملکردها درکل مثبت بوده است. هر چند نقایص و ضعف هایی هم وجود دارد که باید اصلاح کردد.
دکتر امیری خطاب به مدیران کل پارلمانی دستگاههای اجرایی گفت: دسترسی نمایندگان محترم مجلس به شماها راحت تر است همچنین کارهای اجرایی و عملیاتی بعهده ی شما عزیزان است و درحقیقت موفقیت دولت در تعامل و ارتباط سازنده با مجلس، در گرو عملکرد و فعالیت کار تیمی است. در بخش تقنین و حضور در کمیسیون های مجلس، گاهی شاهد هستیم بجای اینکه نظر دولت تأمین شود، اختلاف نظرهایی بین دستگاههای دولتی پیش می آید که جالب نیست و باید برطرف شود.
وی افزود :‌ اگر اختلاف نظری وجود دارد، باید قبل از مطرح شدن در صحن یا کمیسیون، نمایندگان دستگاههای اجرایی به یک جمع بندی  مشترک برسند که صدای واحد از دولت شنیده شود. نکته مثبت دیگر به حضور نمایندگان دستگاهها در کمسیون ها مربوط می شود.
دکتر امیری تاکید کرد: حتی الامکان اعضاء دولت سعی نمایند خود شخصأ در جلسات کمسیسون ها شرکت نمایند و اگر در موارد استثناء ، بدلیل سفر یا هر عذر موجهی امکان شرکت نداشتند، معاونین وزرا و روسای دستگاهها در جلسه ی کمیسیون حاضر شوند. بدیهی است حضور یک کارشناس با حضور یک معاون وزیر در جلسه ی کمیسیون آثار و تبعاتش متفاوت است.
دکتر امیری همچنین تاکید کرد :‌حضور وزرا در جلسالت مربوط به لوایح دولت نیز مهم است و باید ما مسئولیت پذیرانه تر برخورد کنیم.
وی گفت: نکته ی مهم دیگر، اظهار نظر در باره ی طرح های مجلس است . به نحوی که در همه جای دنیا برتری لایحه نسبت به طرح های نمایندگان ، اصلی قابل قبول است. اولأ دولت از کارشناسان خبره و زبده در موضوعات متفاوت و متعدد برخوردار است. ثانیأ دولت کار اجرا را بر عهده دارد و مستقیما با مشکلات و مسائل در حین اجرا سر و کار دارد. تالثأ دولت از نواقص قوانین مطلع است، چون در جریان کار قرار دارد. اما به هر حال نمایندگان مجلس این حق را دارند که در کلیه ی مسائل کشور طرح بدهند و می دهند، هرچند هیأت رئیسه ی محترم کنترل می کند و جای تشکر دارد. اما اظهار نظر دستگاه های اجرائی نسبت به طرح های نمایندگان محترم باید به موقع و از نظر کارشناسی غنی باشد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه با ذکر اینکه گاهی اظهار نظر دستگاه دولتی در باره ی طرح ارائه شده به مجلس ،‌به موقع نیست و دستگاه مربوطه زمانی اظهار نظر می کند که جمع بندی ارائه شده و تصمیم گرفته شده است،‌تاکید کرد : گاهی اظهار نظر از غنای کارشناسی خوبی هم برخوردار است ، ولی چون دیر ارائه شده است، نمی تواند در سرنوشت طرح تأثیر بگذارد.
دکتر امیری در خاتمه با ذکر اینکه مجلس علاوه بر قدرت قانونگزاری و قدرت نظارت، قدرت دیگری هم دارد و آن قدرت فضا سازی است. قدرت فضاسازی نمایندگان  در جامعه - چه در وجه مثبت و چه در وجه منفی آن - مهم است و ما متأسفانه کمتر به قدرت فضاسازی مجلس توجه می کنیم. باید بتوانید از قدرت فضاسازی نمایندگان محترم در ایجاد امید به جامعه استفاده کرد.
دکتر امیری در خاتمه به مدیران کل پارلمانی دستگاههای اجرایی توصیه کرد : از قدرت فضاسازی نمایندگان غافل نباشید و در مورد طرح ها و لوایح ، به نمایندگان مجلس مشورت های کارشناسی بدهید.
 
امتیاز دهی