معاون امور مجلس رئیس جمهور در مراسم گرامیداشت سوم خرداد: سوم خرداد حماسه ای ماندگار و بی نظیر در تاریخ ملت ایران است/ ضرورت معرفی و ترویج روحیه ایستادگی و مقاومت ملت ایران به زبان هنر و رسانه

1401/3/3 سه‌شنبه

معاون پارلمانی رئیس جمهور سوم خرداد را حماسه ای ماندگار و بی نظیر در تاریخ ایستادگی و مقاومت ملت ایران دانست و اظهارداشت: امروز وظیفه داریم فرهنگ و روحیه ایثار، مقاومت و رشادت جوانان این مرز و بوم را با زبان هنر و رسانه به نسل جدید و سایر ملت ها معرفی کنیم.
 دکتر سید محمد حسینی روزسه شنبه همزمان با سالروز آزاد سازی خرمشهر در مراسمی به همین مناسبت در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سوم خرداد به معنای واقعی کلمه یوم الله است گفت: سالروز آزادسازی خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ ایران اسلامی است و در این روز تاریخی جوانان این سرزمین با روحیه مقاومت و اخلاص توانستند دشمن را با ذلت و خواری از خاک ایران بیرون برانند.
 معاون پارلمانی رئیس جمهور تصریح کرد: امروز پس از گذشت 40 سال از آزاد سازی خرمشهرلازم است ابعاد مختلف آنرا یادآوری و در سطح جامعه بویژه در میان جوانان منتشر کنیم.
حسینی خاطرنشان کرد: پیشکسوتان دوران دفاع مقدس که در آن ایام با ایثار و جانفشانی از تمامیت ارضی ایران عزیز دفاع کرده و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک کشورمان در اشغال دشمن بماند امروز هم در عرصه های مختلف وظیفه و تکلیف خود را در راستای خدمت به مردم انجام می دهند.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت ارتقای فرهنگ و روحیه ایثار و مقاومت  در جامعه، گفت: اصحاب فرهنگ و هنر در این زمینه از وظیفه سنگینی برخوردار هستند تا این فرهنگ مقدس و متعالی را با ابزار هنر و رسانه در جامعه و بین جوانان معرفی کننند و بی تردید اگر ملتی از چنین روحیه ای برخوردار نباشد حیات در آن معنایی ندارد. ضمن اینکه نباید مرور زمان باعث شود این روحیه و فرهنگ فراموش شود.
معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به خاطراتی از دوران عملیات آزاد سازی آبادان و خرمشهر گفت: رزمندگان اسلام در آن دوران با پشتوانه روحیه و دلگرمی سردارانی همچون شهید سلیمانی توانستند سنگر به سنگر کیلومترها متر مربع از خاک کشورمان که در اشغال صدامیان بود را فتح و دشمن را عقب برانند. کاری که جوانان در آن مقطع انجام دادند با معادلات عادی و مادی امکانپذیر نبود و صدام بقدری آنرا ناممکن می دانست که گفته بود اگر خرمشهر آزاد شود کلید بصره را تحویل می دهد اما فرمان امام راحل و رشادت رزمندگان اسلام تمام معادلات را تغییر داد و در نهایت دژ به ظاهر تسخیر ناپذیر، فتح شد.
حسینی گفت: امام فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و این برگرفته از آیات الهی است که اگر در راه خدا جهاد و بردباری شود خداوند نیز نصرت و یاری خود را نازل می کند. در دوران هشت سال دفاع مقدس در مقاطع مختلف شاهد امداد های الهی بودیم و این نشان می دهد که اگر مرد میدان باشیم و با تمام توان تلاش کنیم نصرت الهی نیز شامل حال مان  خواهد شد.
معاون پارلمانی رئیس جمهور در ادامه به شخصیت  سردار سلیمانی در حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت: سردار سلیمانی فراتر از یک چهره نظامی، به حوزه فرهنگ، رسانه و هنر کاملا اشراف داشته و اهمیت آنرا بخوبی درک می کرند و با کمک های ایشان اقدامات ماندگار و موثری در عرصه رسانه ای در سطح منطقه انجام گرفت که در اصلاح نگاه ملت های منطقه نسبت به ایران تاثیر زیادی داشت.
معاون امور مجلس رئیس جمهور خاطرنشان کرد: باید در زمینه مقابله با جنگ رسانه ای و نرم دشمن تلاش های مضاعفی در کشور انجام شود.
دکتر حسینی با تاکید بر لزوم توجه به بیانات رهبر فرزانه انقلاب در زمینه جهاد تبیین گفت: متاسفانه در حوزه فضای مجازی به رغم اقدامات ارزشمندی که  انجام شده، هنوز کمبودهایی داریم و دشمنان با استفاده از این خلاء ، بعضا فضای جامعه را بگونه نادرستی ترسیم می کنند اما همواره مردم، در صحنه های حساس نقشه های آنان را خنثی کرده اند با این وجود ضرورت دارد ضعف های موجود در این زمینه اصلاح شده تا بدخواهان و دشمنان ملت ایران نتوانند القائات خود را تحمیل کنند.
معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رئیس جمهور و مجموعه مدیران دولت در صحنه خدمت رسانی و رفع مشکلات مردم حضور فعال دارند، اظهارداشت: امروز پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس در کنار جوانان ، با همان روحیه مشغول خدمت به مردم هستند و دولت در همه عرصه ها در کنار و غمخوار مردم است و خدمت رسانی به مردم را برای خود افتخار می داند.
حسینی افزود: متاسفانه کمبودها و کاستی های فراوانی از گذشته در سراسر کشور وجود دارد که دولت با جدیت مصمم است بی اعتنایی ها و کم توجهی های انجام شده را جبران کند.
دکتر حسینی با تاکید بر اهتمام ویژه رئیس جمهور در رسیدگی میدانی به مشکلات و گفت و گوی بی واسطه با مردم، گفت: رئیس جمهور در سفر به استان آذربایجان غربی تاکید داشتند که غیر از ارومیه د
ر سایر شهرستان های استان از جمله مهاباد نیز حضور داشته و از نزدیک و در گفت و گو با مردم مسایل و مشکلات آن شهرها را مورد بررسی قرا دهد و در این زمینه به رغم شرایط نامساعد جوی برای پرواز بالگرد، با تاکید دکتر رئیسی این امکان فراهم گردید.
حسینی اقدام دولت در اصلاح و مردمی سازی یارانه ها را به نفع مردم و اقشار ضعیف جامعه دانست و گفت: در دوران تبلیغات ریاست جمهوری همه نامزدها بدون استثنا بر ضرورت حذف ارز ترجیحی و اشتباه بودن تصمیم اتخاذ شده در اختصاص آن تاکید داشتند. امروز دولت مردمی به رغم توصیه های برخی که اعلام می کنند بهتر است دولت اینکار را در دوره دوم ریاست جمهوری انجام دهد اما از آنجایی که دولت مردمی آنرا به نفع مردم و اقتصاد کشور می داند با همه توان در مسیر اجرای آن قرار گرفته است لذا ضرورت دارد همه به اجرای کامل و درست این تصمیم بزرگ کمک کنند. 
معاون رئیس جمهور با اشاره با رویکرد دولت در عرصه سیاست خارجی دولت گفت: سیاست خارجی کشور در دوره گذشته فقط به ارتباط با غرب منحصر شده بود اما امروز  تعامل و همکاری نزدیک با همسایگان در اولویت سیاست خارجی دولت قرار گرفته است اما عده ای تلاش می کنند اهمیت آن نادیده گرفته شود. سفر رئیس جمهور با کشورهای همسایه  آثار و برکات فراوانی داشته است که می توان به بهبود روابط با تاجیکستان، عضویت در سازمان شانگهای، قرارداد سواپ گازی سه جانبه و رفع مشکل ترانزیت اشاره کرد. 
حسینی گفت: در کنار تلاش خستگی ناپذیر رئیس جمهور، لازم است  وزراء، معاونین و مدیران دستگاه ها در سطوح مختلف فعالانه وارد عمل شوند. اینکه گفته می شود رئیس جمهور مرد میدان است تعبیر کاملا درستی است و با جدیت از همه فرصت های در عرصه داخلی و خارجی برای بهبود وضعیت کشور و مردم استفاده می کند و با پیگیری ها و تماس های متعدد ایشان با روسای جمهور مختلف و فعال شدن وزارت خانه ها ی مربوطه توانستیم کرونا را مدیریت و تا حدود زیادی مهار کنیم.
معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین با اشاره به ترور ناجوانمردانه شهید حسن صیاد خدایی گفت: بی تردید راه شهید خدایی ها با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت و پرچمی که این شهید همواره برافراشته خواهد ماند و توسل دشمنان به این اقدامات کور نشان می دهد که ملت ایران پویا و در مسیر تعالی است.
در این مراسم با حضور معاون امور مجلس رئیس جمهور از ایثارگران، جانبازان و آزادگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.
بیشتر >
اخبار برگزیده