معاون امور مجلس رئیس جمهور:دولت تاکیدات راهبردی رهبر معظم انقلاب در زمینه جمعیت را با جدیت پیگیری می کند

1401/2/31 شنبه

معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به آثار و آسیب های غفلت از رشد و جوانی جمعیت اظهارداشت: دولت مصمم است تاکیدات راهبردی رهبر معظم انقلاب در زمینه توجه به رشد جمعیت را با جدیت پیگیری کند.
دکتر سید محمد حسینی روز شنبه در نشست تبیین جایگاه سلامت اجتماعی و توانبخشی در نظام سلامت با اشاره به لزوم آینده نگری در زمینه جمعیت کشور و آسیب های ناشی از بی توجهی به این موضوع مهم ، گفت: دولت مردمی موضوع جمعیت را با حساسیت و اولویت در دستور کار خود قرار داده و تلاش می کند با استفاده از ظرفیت همگرایی با مجلس شورای اسلامی، گام های بلند و موثری دراین زمینه بردارد.
دکتر حسینی تصریح کرد: امروز با توجه به همگرایی و همفکری قابل توجهی که بین قوای سه گانه و همه نهاد ها شکل گرفته است بهترین فرصت برای ایجاد تحول در عرصه های مختلف و اصلاح رویه های اشتباه گذشته است.
حسینی با اشاره به همکاری دولت و مجلس در خصوص توجه به موضوع رشد جمعیت کشور، خاطرنشان  کرد: دولت بلافاصله پس از تصویب طرح جوانی جمعیت با اولویت بودجه لازم را به آن اختصاص داد. ضمن اینکه رئیس جمهور نیز اهتمام ویژه ای در این خصوص دارند و ستاد جمعیت را تشکیل داده و بین دستگاه های مختلف اجرایی تقسیم کار مشخصی انجام گرفته است و مقرر شده است تا بر اساس عملکردهای دستگاه ها، اعتبارات لازم به آنها اختصاص یابد.
معاون رئیس جمهور افزود: دولت همچنین مشوق های لازم را برای حمایت و ترغیب جوانان به ازدواج و فرزند آوری در دستور کار خود قرار داده است.
معاون رئیس جمهور با اشاره به هشدار و توصیه های رهبری عزیز در زمینه های مختلف از جمله عدم غفلت از رشد جمعیت، توجه به امنیت غذایی و مقابله با هجمه فرهنگی دشمنان، اظهارداشت: بی تردید اگر به موقع بنا به توصیه ها و هشدارهای آینده نگرانه رهبری  معظم انقلاب اقدام عملی می شد امروز از وضعیت بهتری برخوردار بودیم.
حسینی با تاکید بر اینکه درخصوص مسایل اجتماعی باید عقب ماندگی و کاستی های گذشته با برنامه ریزی و اقدامات جهادی جبران شود، گفت: دانشگاه های دراین زمینه می توانند با ارائه راهکار های کارشناسی به دولت کمک کنند و دولت از نظرات و دیگاه های دانشگاهیان استقبال می کند. 
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در طول تاریخ همواره بزرگان و اندیشمندان، جمعیت را یکی از مهمترین مولفه های اقتدار یک ملت عنوان کرده اند و در مقابل مستکبران بر اساس اسنادی که منتشر شده رشد جمعیت کشورها را برخلاف منافع خود محسوب کرده و با توسل به روش های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بدنبال ترغیب ملت ها به کاهش جمعیت بودند.
حسینی تصریح کرد: امروز رئیس جمهور و مجموعه دولت نسبت به رشد جمعیت اهتمام جدی دارند و قطعا با همگرایی با مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای انقلاب می توان گام های پایدار و مفیدی در این زمینه برداشت.
حسینی  تاکید کرد: روند گذشته مبنی بر تحدید جمعیت باید به سمت تشویق و ترغیت جوانان به ازدواج و فرزند آوری تغییر کند و در این زمینه هرکدام از دستگاه ها از وظایف مشخصی برخوردار شده اند.
معاون امو رمجلس رئیس جمهور با اشاره به لزوم برنامه ریزی مناسب برای رسیدگی به امور سالمندان گفت: باید از امروز پیش بینی های لازم درخصوص روند افزایش جمعیت افراد سالمند انجام شده و تصمیمات و برنامه ریزی های ضروری برای رسیدگی و برطرف کردن نیازهای سالمندان اتخاذ شود.
معاون رئیس جمهور در ادامه با گرامیداشت سالروز آزادی خرمشهر خاطرنشان کرد: آن زمان در اوج ناباوری توانستیم خرمشهر را فتح و آزاد کنیم و این کار نشان داد که اگر با اتحاد و همدلی به وظیفه و تکلیف خود عمل کنیم نصرت الهی نیز شامل حال ما خواهد شد. لذا سوم خرداد یک معیار است و براساس آن امروز نیز می توانیم در حوزه های گوناگون اقدامات بزرگ و ماندگاری را خلق کنیم.
در این جلسه رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و تعدادی از اساتید این دانشگاه ضمن ارائه گزارشی از برنامه های دانشگاه در حوزه سلامت اجتماعی و بستری و درمان بیماران،  پیشنهادات و دیدگاه های خود را درخصوص جوانی جمعیت و بهبود و ارتقای سلامت روانی و اجتماعی جامعه بیان کردند.
معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین از نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه در زمینه توانبخشی که در حاشیه این نشست برپا شده بود بازدید و با توضیحات ارائه شده در جریان اقدامات انجام شده قرار گرفت.
بیشتر >
اخبار برگزیده